Kościół z lotu ptaka Park orientacji przestrzennej w Owińskach Park orientacji przestrzennej w Owińskach Gminne Przedszkole w Owińskach

Grudzień

14

czwartek

Alfred, Izydor

 

Droga św. Jakuba Gniezno - Praga

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego Kontynentu albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. bo właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku. Nie jest to więc szlak turystyczny: jest to raczej szansa na „rekolekcje w drodze”.

Droga św. Jakuba Gniezno-Praga próbuje odtworzyć szlak, który został w roku 1563 wymieniony przez Jörga Gaila z Augsburga, jako jeden z trzech szlaków pątniczych łączących Polskę z resztą Europy. Wiódł on przez Poznań, Leszno, Głogów, Zgorzelec i Żytawę. Pierwszym odtworzonym odcinkiem tego szlaku jest Dolnośląska Droga św. Jakuba, która od lipca 2005 r. łączy już Głogów, Jakubów, Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec. Latem 2006 dołączyła do niej Droga Wielkopolska (Gniezno – Murowana Goślina – Owińska – Poznań – Lubiń – Leszno – Wschowa – Głogów), zaś wiosną 2008 otwarta została Droga Żytawska (Zgorzelec/Görlitz-Żytawa/Zittau- Český Dub-Stara Boleslav-Praga).

W celu popularyzacji i utrzymania tego Szlaku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Drogi św. Jakuba Gniezno – Zgorzelec – Praga www.zittauer-jakobsweg.de. Jest ono otwarte na nowych członków ze wszystkich trzech krajów, przez które prowadzi szlak.

Dnia 24 maja (czwartek) pragnie w Owińskach przenocować grupa ok. 15 pielgrzymów na szlaku św. Jakuba. Pielgrzymi są Niemcami mieszkającymi w Berlinie.

Bardzo proszę o zgłaszanie się w zakrystii osób, które mogłyby przenocować jedną, dwie lub trzy osoby. Proszę zgłaszać się w dzisiejszą niedzielę, żebym mógł poinformować pielgrzymów, że mają zapewniony nocleg.

Dodano 29 kwietnia 2012 o 15:29 przez Kazimierz Tomalik
 

 

Copyright Owińska 2012©. Wszelkie prawa zastrzeżone.