Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
Archidiecezja Poznańska

Pielgrzymka śladami św. Pawła – Grecja

Dodano 29.01.2018 o 11:36 przez

OWIŃSKA – GRECJA  2018

PIELGRZYMKA RELIGIJNO-POKUTNA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA

Termin: 24.09 – 04.10.2018 r.

Cena: 3500zł/os.

Dodatkowo płatne:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, rejsy, wieczór grecki, opłaty przewodnickie, zestawy słuchawkowe, opłaty parkingowe i lokalne – 150 euro/os. (wpłaty w czasie trwania pielgrzymki)

 

I DZIEŃ– poniedziałek – NEAPOLIS – FILIPPI

Spotkanie w Owińskach i  przejazd na lotnisko (Berlin/Warszawa/Wrocław). Przelot do Grecji. Przejazd do Kawalii (dawne Neapolis) skąd rozpoczął swą Drugą misję w Europie św. Paweł. Po drodze odwiedzamy FILIPPII– miejsce gdzie święty ochrzcił pierwszą kobietę w Europie – Lidię. Zwiedzanie starożytnych miejsc, pozostałości wczesnochrześcijańskich, takich jak miejsce więzienia świętego Pawła, Bazyliki A. Przejazd do miejsca chrztu św. Lidii. W tym miejscu został wybudowany kościół pod wezwaniem św. Lidii. Msza święta podczas której będą odnowione sakramenty chrztu świętego. Przejazd i zwiedzanie KAWALI – to miasto było pierwszym miejscem na kontynencie europejskim gdzie św. Paweł postawił swoją stopę. Wizyta w porcie i na starówce w Kawali. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

II DZIEŃ – wtorek – FILIPPI – KALAMBAKI

Wczesne śniadanie. Wyjazd do OURANOUPOLI – greckiego miasteczka położonego na Przylądku Athos , tuż przy granicy z Autonomiczną Republiką Mnichów. Ouranoupoli położone jest przy brzegu Morza Egejskiego. Rejs statkiem opływający Górę Atos. Po rejsie wyjazd do SALONIK. W tym mieście urodzili się bracia Cyryl i Metody, którzy zostali ogłoszeni w 1980 roku przez Papieża Jana Pawła II współpatronami Europy. Spacer po mieście, zwiedzanie Bazyliki św. Demetriusza patrona miasta i jego opiekuna. Spacerując zobaczymy triumfalny łuk Galeriusza na którym piękne płaskorzeźby sławią zwycięstwo cesarza nad Persami, dalej idąc nadmorską promenadą zobaczymy Białą Wieżę, symbol miasta. Następnie jedziemy do WERII czyli dawnego Berea, zwiedzanie miasta –z Bramą Apostoła Pawła. Przejazd do Kalambaki. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

III DZIEŃ – środa – KALAMBAKI – ARACHOWEJ

Śniadanie. Zwiedzanie METEORÓW, wiszących klasztorów. Niesamowite cuda natury – klasztory zawieszone między niebem, a ziemią w których toczy siężycie monastyczne od średniowiecza. Po drodze zatrzymujemy się w pracowni pisania ikon. Przejazd do DELF, zwiedzanie starożytnych Delf i świątyni Apollina. Przejazd do ARACHOWEJ, zakwaterowanie i obiadokolacja.

IV DZIEŃ – czwartek – ARACHOWA – ATENY

Śniadanie. Wyjazd do Aten. Msza Święta w Katedrze Katolickiej pod wezwaniem Świętego Dionizego Aeoropagity. Świątyni tej Papież Jan Paweł II ofiarował kielich mszalny w czasie swojej pielgrzymki do Grecji 4 maja 2001 roku. Zwiedzanie Akropolu, wzgórza Areopagu – na którym Apostoł Paweł przemawiał do Greków (przy którym modlił się Papież Jan Paweł II), Grobu Nieznanego Żołnierza, spacer po Monastyrakach, Place, pasażu Ermou – sercu Aten. Zakwaterowanie w hotelu w Atenach, obiadokolacja.

V DZIEŃ – piątek – ATENY

Śniadanie. Wyjazd do Aten. Msza Święta w Katedrze Katolickiej pod wezwanienŚwiętego Dionizego Aeoropagity. Świątyni tej Papież Jan Paweł II ofiarował kielich mszalny w czasie swojej pielgrzymki do Grecji 4 maja 2001 roku. Zwiedzanie Akropolu, wzgórza Areopagu – na którym Apostoł Paweł przemawiał do Greków (przy którym modlił się Papież Jan Paweł II), Grobu Nieznanego Żołnierza, spacer po Monastyrakach, Place, pasażu Ermou – sercu Aten. Zakwaterowanie w hotelu w Atenach, obiadokolacja. Wieczorne wyjście na „wieczór grecki”. Obiadokolacja i nocleg.

VI DZIEŃ – sobota – ATENY

Śniadanie. Wyjazd do STAROŻYTNEGO KORYNTU – miejsca gdzie mieszkał i nauczał przez 18 miesięcy św. Paweł. Zwiedzanie starożytnego Koryntu. Kto z nas nie zna 1-go listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, napisanego w Efezie. Odczytanie pięknego Hymnu do miłości. Msza św. Przejeżdżając do EPIDAWROSU będziemy mieli okazję zawitać do malutkiego portu Kechries z którego Apostoł Paweł wypłyną do Azji. Zwiedzanie starożytnego teatru akustycznego, następnie przejedziemy do twierdzy w Mykenach i zwiedzimy mityczny grób Agamemnona, przejazd do NAFPLIO, pierwszej stolicy Grecji po wyzwoleniu z tureckiej niewoli. Zakwaterowanie w hotelu w Loutrakach, rejs po kanale korynckim. Obiadokolacja i nocleg.

VII DZIEŃ – niedziela – REJS NA WYSPY

Śniadanie. Wypłynięcie na całodniowy rejs po zatoce Argosarońskiej Morza Egejskiego. Pierwszą wyspą którą odwiedzimy jest Ydra, zakazany jest na niej ruch samochodów, motocykli, a nawet rowerów. Jedynymi środkami komunikacji są osiołki i muły. W latach 60-ych minionego stulecia była mekką dla artystów. Słynie ze swojej architektury willowej. Spacerując po mieście wśród okazałych domów, kościołów których na wyspie jest 365 podziwiamy ich architekturę, błękitne morze, które zapiera dech w piersi każdego odwiedzającego. Na wyspie będziemy około 2 godzin. Następnie płyniemy do Porosu z którego możemy zobaczyć półwysep Peloponezu, wyspa słynąca z pięknych plantacji cytryn. Chętni mogą wejść na wierzę widokową z której będą podziwiać widok, a spacer po wąskich uliczkach miasteczka pozwoli przenieść się na chwilę do innego świata. Trzecia z wysp ma najbogatszą historię i najwięcej do pokazania. Wydaje się niemożliwe, że w starożytności była ona potęgą zdolną do rywalizacji z Atenami. Eginejczycy handlowali z całym śródziemnomorskim światem, jako pierwsi wprowadzili system monetarny, szczycili się wieloma sportowcami. Dziś wyspa żyje głownie z turystyki oraz plantacji pistacji, jest masowo odwiedzana w weekendy przez Ateńczyków. W malowniczej stolicy można udać się na ciekawy spacer, aby podziwiać XIX wieczne budynki. Z pewnością jednak warto pojechać do antycznej świątyni Afai, poświęconej kreteńskiej nimfie i zbudowanej 60 lat wcześniej niż Partenon w Atenach. Po wypłynięciu z Eginy uczestniczymy w dalszym poznawaniu zwyczajów greckich poprzez naukę tańców greckich z różnych regionów Hellady takich jak Syrtaki znanych jako taniec Zorba. Po dopłynięciu do portu powrót do hotelu.  Obiadokolacja i nocleg.

VIII DZIEŃ– poniedziałek

Śniadanie. Przejazd do Patry, zwiedzanie kościoła św. Andrzeja. Za głoszenie Ewangelii św. Andrzej zginąłśmiercią męczeńską w Patrze na krzyżu w kształcie litery Χ od pierwszego słowa w języku greckim Χριστός (Chrystus). Następnie zwiedzanie Olimpii gdzie odbywały się od tysiąca lat najważniejsze igrzyska olimpijskie. Zwiedzanie świątyni Hery, Pracowni Fidiasza, Świątyni Zeusa, Gimnazjonu, Stadionu i Muzeum Archeologicznego. Zakwaterowanie w hotelu w Olimpii, obiadokolacja i nocleg.

IX DZIEŃ – wtorek

Śniadanie. Przejazd do Killini, skąd przepłyniemy promem na Zakynthos. Zakwaterowanie w hotelu, wypoczynek nad morzem. Obiadokolacja i nocleg.

X DZIEŃ – środa

Śniadanie. Wycieczka do zatoki wraku do której dostaniemy się statkiem (przy sprzyjających warunkach pogodowych) lub rejs w poszukiwaniu żółwi Careta – Careta. Najbardziej charakterystyczny element wyspy znany na całym świecie. W drodze powrotnej rejsu zapłyniemy do zatoki Skinari z wieloma malowniczymi jaskiniami. Odwiedzimy też piękną piaszczystą plażę ulubioną przez żółwie CaretaCareta. Wypoczynek nad morzem. Obiadokolacja i nocleg

XI DZIEŃ – czwartek

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i powrót do Polski. Transfer z lotniska do Owińsk.

W cenie:

  • Ubezpieczenie Kl, NNW
  • Zwiedzanie według programu
  • 10 noclegów z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje). Hotele ***
  • Transfer z/na lotniska
  • Bilety lotnicze z bagażem podręcznym (tanie linie lotnicze np. WIzzair, Ryanair)
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Opieka pilota

Waluta
Walutą obowiązującą w Grecji jest euro.

Czy wiesz, że…

– w Atenach mieszka prawie 40% populacji całej Grecji,

– Ateny należą według Światowej Organizacji Zdrowia do najhałaśliwszych metropolii świata.

– Meteory – współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie,

– Epidaurus to jedno z najbogatszych i najładniejszych odkryć archeologicznych, w którym znajduje się odrestaurowany starożytny teatr. Tutaj odbywają się przedstawienia podc- zas letniego ateńskiego festiwalu teatralnego,

– Mykeny – tutaj znajdują się najważniejsze wykopaliska archeologiczne na Peloponezie. W tym miejscu znaleziono kiedyś 14 kg złota w kształcie masek pogrzebowych, z których jedna należała do króla Agamemnona,

– w 1987 roku Delfy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Delfy to prastare an- tyczne miasto u stóp Parnasu. Zjeżdżali się tu wielmożni, ale i biedni tułaczy z wszystkich krańców Grecji, aby otrzymać radę od kapłanki Pytho ze słynnej wyroczni.