Grupa Biblijna
„…Wielką wartość ma wspólnotowe rozważanie Biblii. Prowadzone stosownie do możliwości i okoliczności życia we wspólnocie, pozwala ono na radosne dzielenie się bogactwem zaczerpniętym ze słowa Bożego, dzięki któremu bracia i siostry razem wzrastają i wspomagają nawzajem swój postęp w życiu duchowym. Dobrze by było, gdyby z praktyki tej korzystali także inni członkowie Ludu Bożego, kapłani i świeccy, prowadząc — w formach odpowiadających charyzmatowi danego Instytutu — szkoły modlitwy, duchowości i modlitewnej lektury Pisma Świętego, w którym „Bóg (…) zwraca się do ludzi jak do przyjaciół (por. Wj 33, 11; J 15, 14-15) i obcuje z nimi (por. Bar 3, 38), aby ich zaprosić do wspólnoty z sobą i przyjąć ich do niej”#p233″>233…”
/z Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Vita Consecrata” Ojca Świętego Jana Pawła II/
Grupa biblijna
I. Cel istnienia grupy
Celem spotkań jest pogłębienie osobistej modlitwy poprzez doświadczenie spotkania z żywym słowem Boga.
II. Czas i miejsce spotkań
Spotkania odbywają się we wtorki dwa razy w miesiącu o godz. 19.00 na plebanii (terminy są podawane na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych).
III. Tematyka podjęta w ciągu siedmiu lat istnienia grupy
- charakterystyka poszczególnych Ewangelii: Marka, Łukasza, Mateusza i Jana;
- Apokalipsa;
- Dzieje Apostolskie;
- Wybrane cuda Jezusa.
IV. Metoda
Na spotkaniach korzystamy z elementów metody „lectio divina”, znanego od wieków w Kościele sposobu modlitwy słowem Bożym. Składa się ona z następujących etapów:
- Lectio, czyli czytanie z wiarą tekstu biblijnego, zaangażowanie umysłu, serca i woli. Poszukujemy w tym czasie „słów-kluczy”, które ułatwią nam uchwycenie głównego przesłania.
- Meditatio, czyli rozważanie, zatrzymanie się na fragmencie, który przykuł naszą uwagę.
- Oratio, spontaniczna odpowiedź dana Bogu na usłyszane słowo.
- Contemplatio, modlitwa bez słów – przez samo trwanie przed Bogiem.
- Actio, czyli decyzja i działanie, do którego zaprasza nas usłyszane słowo.