Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
Archidiecezja Poznańska

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Dodano 22.08.2022 o 4:12 przez

26 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – uroczystość maryjną i narodową.

Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu; jest okazją do wyrażania naszej Matce i Królowej największego uwielbienia i szczerej wdzięczności za opiekę nad nami i naszym narodem.

Uroczystość jest także wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Maryi.

 


W homilii, w czasie Mszy świętej odprawionej pod szczytem Jasnej Góry na zakończenie jubileuszu sześćsetlecia obecności Cudownego Obrazu (19 czerwca 1983 r.), Papież Jan Paweł II powiedział:

” Obejmujemy wzrokiem i sercem całe to sanktuarium: Jasna Góra nasza Kana Galilejska (…). Dziś patrzymy w Twoje oczy, o Matko! O Maryjo, któraś widziała w Kanie Galilejskiej, że wina nie mają (por. J 2, 3). O Maryjo! Przecież Ty wiesz o wszystkim, czego nam brak! O wszystkim, co nas boli. Ty znasz nasze cierpienia, nasze przewinienia i nasze dążenia. Ty wiesz, co nurtuje serca narodu oddanego Tobie na Tysiąclecie ´w macierzyńską niewolę miłości´. (…) Powiedz Synowi o naszym trudnym ´dziś´. Powiedz o naszym trudnym ´dziś´ Temu Chrystusowi, którego przyszliśmy zaprosić w całą naszą przyszłość (…). W Kanie Galilejskiej, gdy zabrakło wina, rzekłaś do sług, wskazując na Chrystusa: ´Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie´ (J 2, 5). Wypowiedz te słowa i do nas! Wypowiadaj je wciąż! Wypowiadaj je nieustannie! O Matko Chrystusa, który jest Panem przyszłego wieku …”. /pełna treść homilii/