Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

W najbliższą niedzielę 16 maja 2021 – 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa – obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

W Polsce Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną, zamiast czwartku 40 dni po Wielkanocy.
W tym dniu z wystroju kościołów usuwa się symboliczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.

Co świętujemy w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego?

Przez tę uroczystość Kościół wyznaje wiarę, że Jezus Chrystus po swojej męce, która przyniosła światu odkupienie, zasiada po prawicy Boga Ojca, jednocześnie wynosząc naturę człowieka do godności nieba.
Wniebowstąpienie jest dniem królewskiej intronizacji Chrystusa, tryumfem, jaki przygotowuje swojemu Synowi Bóg Ojciec – stąd wiele radości w tekstach liturgicznych.
Miejscem Wniebowstąpienia Jezusa była Góra Oliwna. Z tej Góry, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa, wzięła początek także Jego chwała.

Warto podkreślić, że Pan Jezus wstąpił do nieba nie sam, ale wziął ze sobą wszystkie dusze świętych z otchłani.  W czasie rozłąki z ciałem, przed swoim Zmartwychwstaniem, Pan Jezus odwiedził je w otchłani i zapowiedział im rychłe wybawienie. W Uroczystość Wniebowstąpienia spełnia obietnicę i triumfalnie wprowadza je do nieba.

Więcej interesujących informacji na temat Wniebowstąpienia Pańskiego na stronach internetowych:
https://misyjne.pl/co-swietujemy-w-uroczystosc-wniiebowstapienia/
https://brewiarz.pl/czytelnia/wniebowstapienie.php3