W kościele pw. św. Mikołaja w Owińskach jest prezentowana wystawa „CUDA EUCHARYSTYCZNE na świecie”, według projektu pomysłodawcy błogosławionego Carla Acutis.
Dziękujemy Panom: Bartoszowi Przymusińskiemu i Bartłomiejowi Zwierzyckiemu za przygotowanie i realizację Wystawy.
Kim był Carlo Acutis?
Carlo był Włochem, urodzonym się w 1991 roku w Londynie, gdzie z powodów zawodowych mieszkali jego rodzice. Gdy miał pięć miesięcy rodzina powróciła do Włoch, do Mediolanu. Carlo od najmłodszych lat był bardzo religijny; codziennie chodził na Mszę św., na adorację i odmawiał różaniec, mimo że – jak wyznała jego matka – rodzina rzadko chodziła do kościoła.
Wielką pasją Carla były komputery i internet, które wykorzystywał, aby szerzyć wiarę i informacje o życiu Kościoła. W sieci mówił między innymi o cudach eucharystycznych. Włoskie media nazywają go „Bożym influencerem”, „błogosławionym w bluzie i dżinsach”, czy „pierwszym patronem pokolenia millenialsów”.
W 2006 roku, gdy Carlo miał 15 lat, zdiagnozowano u niego białaczkę. Będąc w szpitalu mówił, że swoje cierpienie ofiarowuje za papieża oraz Kościół. Nastolatek zmarł 12 października 2006 roku, i zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu miejskim w Asyżu.
Podczas jego pogrzebu kościół był pełen biednych ludzi, a uczestnicy uroczystości zastanawiali się, co oni tam robią. Okazało się, że Carlo w tajemnicy im pomagał, o czym wiedzieli jedynie jego najbliżsi. Kiedy nie pisał programów komputerowych, ani nie grał w piłkę nożną, zajmował się ludźmi żyjącymi na marginesie.
– Ze swoich oszczędności kupił śpiwory bezdomnym, a wieczorami przynosił im gorące napoje – mówiła jego matka.
Biografia Błogosławionego Carlo Acutis /źródło: carloacutis.pl/
Warto zajrzeć na strony: carloacutis.pl carloacutis.com, a także na: miracolieucaristici.org, polskatimes.pl, rp.pl, radiomaryja.pl, komputerswiat.pl, stacja7.pl;
Modlitwa przez wstawiennictwo Błogosławionego Carla
Wystawa „CUDA EUCHARYSTYCZNE na świecie” była i jest prezentowana na wszystkich 5 kontynentach; w samych Stanach Zjednoczonych gościła w tysiącach parafii i na ponad 100 uniwersytetach.
Warto podkreślić, że jedna z części wystawy poświęcona jest cudowi eucharystycznemu w Poznaniu. Wystawa prezentuje także cuda eucharystyczne, które miały miejsce w XX i XXI wieku, także w Polsce.
Trzeba dodać, że – z przyczyn obiektywnych – na naszej wystawie w kościele św. Mikołaja nie było możliwe zaprezentowanie wszystkich plansz, wybranych do Wystawy przez Carla Acutis cudów eucharystycznych (podgląd plansz wszystkich wybranych cudów eucharystycznych z projektu Wystawy bł. Carla Acutis można znaleźć na stronie miracolieucaristici.org).