Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela
Archidiecezja Poznańska

Uroczystość Wszystkich Świętych

Dodano 31.10.2022 o 3:34 przez

W tę uroczystość, która – jak każda uroczystość w Kościele – ma charakter bardzo radosny, wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.
Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

(oprac. na podst. brewiarz.pl)

W ogłoszeniach parafialnych szczegółowe informacje o Mszach św. w  Uroczystość Wszystkich Świętych, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada oraz o modlitwach za zmarłych polecanych w wymieniankach (wypominkach), o modlitwach za zmarłych oraz warunkach uzyskania dla nich odpustu zupełnego.